Ile kosztuje założenie spółki z oo

Z zakładaniem przedsiębiorstwa wiąże się wiele formalności oraz niemało kosztów. Warto więc wiedzieć ile kosztuje założenie spółki z oo.

Pierwszą z opłat podczas zakładania firmy jest koszt umowy spółki u notariusza. Jest on zależny od wielkości kapitału, im większy kapitał tym wyższa cena umowy. Minimalna cena sporządzenia umowy to około 160 zł. Do kosztów należy zaliczyć opłaty za odpisy umowy. Wymagane jest sporządzenie dwóch takich dokumentów w celu złożenia w KRS i Urzędzie Skarbowym. Całkowity koszt jednego odpisu to około 50 zł.

Zastanawiając się ile kosztuje założenie spółki z oo trzeba wziąć pod uwagę opłaty które składane są w KRS. Jest to kolejno opłata za rejestrację, której koszt wynosi 500 zł oraz opłata za zgłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, która wynosi 100 zł. Należy również zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, stanowiący 0,5% kapitału zakładowego, pomniejszonego o koszty związane z umową oraz opłaty KRS. Podatek jest zależny od wielkości kapitału. Do minimalnego kapitału trzeba zapłacić podatek o wysokości 22 zł.

Kolejnymi kosztami są opłaty związane z wynagrodzeniem radcy lub biura księgowego. Ostatnim kosztem związanym z zakładaniem spółki z oo jest opłata notarialnego uwierzytelnienia podpisów, która wynosi około 20 zł za jeden podpis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.