Koszty związane z założeniem spółki z o.o.

Rozpoczynając prowadzenie własnej działalności gospodarczej istotną kwestią jest poruszenie tematu kosztów jej założenia. Każdy nowy przedsiębiorca chciałby, aby założenie firmy było tanie, a najlepiej bezpłatne. Niestety jest to niemożliwe. Zawsze znajdzie się jakiś konieczny wydatek. Wydatki ponoszone na założenie firmy są ważne, lecz nie mogą być ważniejsze od właściwego dopasowania formy prawnej. To na ten aspekt należy zwrócić największą uwagę.  
 
Formą przedsiębiorstwaktórej założenie jest stosunkowo tanie i dobre do prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej prowadzenie umożliwia przedsiębiorcom ograniczenie odpowiedzialności majątkowej do wysokości wniesionych wkładów. Poprzez to prowadzenie działalności w tej formie jest bezpieczne, gdyż właściciele nie muszą się obawiać o swój majątek. 
Koszty związane z założeniem spółki z o.o. są niskie w porównaniu do kosztów utworzenia spółki akcyjnej, umożliwiającej również ograniczenie odpowiedzialności majątkowej. Wiążą się one z taksą notarialną za sporządzenie umowy spółki, naliczaną od wysokości kapitału zakładowego. Koszty związane z założeniem spółki z o.o. to również opłaty za rejestrację w KRS, a dokładnie za wpis do Rejestru Przedsiębiorstw i ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.