Zakładanie spółek bez notariusza

Czy zakładanie spółek bez notariusza jest możliwe? Pewnie wiele osób zastanawia się czy to w ogóle możliwe, że spółkę z o.o. czy komandytową można założyć bez pomocy notariusza. Dziś odpowiadamy na to pytanie, rozwiewając wszystkie wątpliwości.

Spółkę z o.o. lub spółkę komandytową można rejestrować za pośrednictwem Internetu. To właśnie ten sposób umożliwia założenie spółki bez notariusza, gdyż nie trzeba sporządzać umowy i potwierdzać jej formy notarialnie. Wystarczy tylko zaakceptować wzór umowy narzucanej przez system eMS, za pomocą którego dokonuje się rejestracji spółki z o.o. lub komandytowej.

Zakładanie spółek bez notariusza jest na razie możliwe tylko w przypadku zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek komandytowych. Niestety inne spółki, do których założenie niezbędny jest akt notarialny, nie można zakładać bez udziału notariusza. Wynika to z tego, że spółki komandytowo-akcyjne oraz spółki akcyjne nie są podmiotami, które można rejestrować za pośrednictwem Internetu.