Osoby decydujące się na założenie własnej firmy często decydują się na wybór spółki komandytowej. Forma ta jest szczególnie przyjazna, kiedy chce się pozyskać kapitał oraz partnerów do prowadzenia biznesu. Jednak zanim się to stanie trzeba założyć spółkę.
Założenie spółki komandytowej rozpoczyna się od spisania jej umowy w której zwiera się najważniejsze założenia dotyczące jej powstania i funkcjonowania. Przepisy regulujące działanie takiego przedsiębiorstwa stawiają wymóg, według którego umowa ta musi mieć postać aktu notarialnego.
Umowa i zebrany kapitał początkowy umożliwiają zgłoszenie spółki komandytowej w KRS. Aby dokonać jej rejestracji należy sporządzić wniosek o wpis oraz dołączyć wymagane dla tej formy załączniki. Oprócz tych dokumentów trzeba złożyć odpis umowy w formie aktu notarialnego. Nie można zapomnieć o obowiązku uiszczenia opłat sądowych za wpis do Rejestru Przedsiębiorców oraz ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Zgłoszenie spółki komandytowej w KRS jest ostatnim etapem jej tworzenia.