Jaką otworzyć firmę?

Wiele osób pragnących poprowadzić własny biznes zastanawia się jaką otworzyć firmę. Decyzja odnośnie sposobu prowadzenia przedsiębiorstwa jest bardzo istotna i wpływa bezpośrednio na jego dalsze funkcjonowanie.

W przypadku większości początkujących przedsiębiorców optymalne może okazać się poprowadzenie firmy w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej. Po pierwsze, jej rejestracja jest łatwa, trwa zaledwie kilka i dni jest całkowicie bezpłatna. Podmiot taki nie wymaga również wprowadzenia kapitału zakładowego. Co ważne jednoosobowa działalność gospodarcza została upoważniona do poprowadzenia firmowej księgowości w formie uproszczonej, co jest bardzo istotne, gdyż jej pełny odpowiednik zobowiązany jest do zatrudnienia profesjonalnych księgowych, co z kolei rzutuje na dodatkowe koszty, którymi zostaje obarczony przedsiębiorca.

W przypadku jednak, gdy prowadzone przez nas przedsięwzięcie wiąże się z dosyć dużym ryzykiem, wówczas warto przemyśleć założenie spółki z o.o. Jej prowadzenie wiąże się z obowiązkiem prowadzenia księgowości pełnej, jednak spółka ta posiada osobowość prawną, tak więc za wszelkie zobowiązania ponosi ona odpowiedzialność tylko i wyłącznie własnym majątkiem.