Jak ominąć składki ZUS w spółce zoo?

Jak ominąć składki ZUS w spółce zoo? Co zrobić, aby uniknąć obowiązku opłaty składki zdrowotnej od wynagrodzenia wspólników?

Od 1 stycznia 2022 roku wchodzą w życie przepisy zobowiązujące właścicieli spółek z ograniczoną odpowiedzialnością do opłacania dodatkowego podatku dochodowego w wysokości 9%. Członkowie zarządu od stycznia będą obciążeni 9-proc składką zdrowotną, która będzie naliczana od wynagrodzenia brutto. Dodatkowo członkowie zarządu będą zobligowani do dokonania zgłoszenia do ZUS-u.

Jak ominąć składki ZUS w spółce zoo? Sposobem na ominięcie składek ZUS w spółce z o.o. jest art. 176 kodeksu spółek handlowych: się świadczenia niepieniężne wspólnika spółki z o.o.

§ 1. Jeżeli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń.

§ 2. Wynagrodzenie wspólnika za takie świadczenia na rzecz spółki jest wypłacane przez spółkę także w przypadku, gdy sprawozdanie finansowe nie wykazuje zysku. Wynagrodzenie to nie może przewyższać cen lub stawek przyjętych w obrocie.

§ 3. W przypadku określonym w § 1 zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału, bądź obciążenie udziału, może nastąpić jedynie za zgodą spółki, o której mowa w art. 182 zgoda spółki z o.o. na zbycie udziału lub jego części, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Spółki przyznając wspólnikom wynagrodzenia za świadczenia na rzecz spółki nie mają obowiązku opłacania składek zdrowotnych.

Oferujemy pomoc w zakresie dodania zapisów do umowy o świadczeniach przez wspólników powtarzającej się pracy. Zainteresowanych ofertą zapraszamy do kontaktu.

Powiązane posty
Jaką spółkę najlepiej założyć?
Jaką spółkę najlepiej założyć?

Podmiot gospodarczy, który myśli o założeniu własnej firmy musi odpowiedzieć sobie na pytanie „ jaką spółkę najlepiej założyć ? ”. Przejdź do wpisu

Czy warto założyć spółkę z oo
Czy warto założyć spółkę z oo

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z form przedsiębiorstw. Jednak pada pytanie "czy warto założyć spółkę z oo?" Posiada ona Przejdź do wpisu

Elektroniczna rejestracja spółki z oo
Elektroniczna rejestracja spółki z oo

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest coraz częściej otwierana na polskim rynku. Wielu przedsiębiorców się na nią decyduję, ponieważ może być Przejdź do wpisu

Jak długo trwa założenie firmy?
Jak długo trwa założenie firmy?

Zakładanie spółek z o.o nie musi się wiązać z papierkową robotą, z wypełnianiem wniosków długimi godzinami. A jak jest naprawdę? Przejdź do wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamów rozmowę
Oddzwonimy!
Zamów rozmowę z naszym konsultantem
Nasz konsultant skontaktuje się najszybciej jak to możliwe