Kaucja rejestracyjna VAT 2017

Osoby pragnące wpisać swoją działalność jako podatnika VAT od 1 stycznia 2017 roku muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami. Wprowadzone zostały bowiem liczne modyfikacje, które mają przyczynić się do uszczelnienia prawa podatkowego.

Do tego czasu polska gospodarka była systematycznie osłabiana przez tzw. przestępstwa podatkowe, z których najpoważniejszym jest wyłudzenie VAT za pomocą tak zwanych karuzel podatkowych. Karuzela podatkowa to sieć zorganizowanych przedsiębiorstw, które wykonują między sobą szereg na pozór legalnych transakcji w celu wyłudzenia podatku VAT, który w rzeczywistości nie wpłynął do budżetu państwa.

To właśnie w celu ograniczenia rejestracji takich przedsiębiorstw wprowadzona została kaucja rejestracyjna VAT 2017. Wynosi ona od 20 000 zł do nawet 200 000 zł i dotyczy podmiotów, u których wystąpi ryzyko pojawienia się zaległości podatkowych.

Dodatkowo przedsiębiorca musi liczyć się, że jego wniosek o rejestrację do VATu zostanie odrzucony, a on sam spotka się z odmową.