Koszty założenia firmy

Prowadzenie własnej działalności na rynku jest coraz bardziej popularnym zjawiskiem. Wiele ludzi woli otworzyć coś własnego, aby nie pracować do końca życia dla kogoś na etacie i na określonych warunkach.

Każdy zaczynający przedsiębiorca zadaje sobie pytanie, jakie są koszty założenia firmy. W dużej mierze zależy to od rodzaju zakładanej działalności. Mamy do wyboru własna działalność, spółki osobowe i kapitałowe.

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która zalicza się do spółek kapitałowych i działa na zasadach Kodeksu Spółek Handlowych na koszty założenia firmy składają się m.in. kapitał zakładowy w wysokości min. 5 000 zł, koszty związane z rejestracją spółki w Krajowym Rejestrze Sadowym oraz za ogłoszenie wpisu spółki do rejestru przedsiębiorców. Koszty mogą powstać również podczas sporządzania umowy spółki w formie aktu notarialnego.

Podczas zakładania firmy wszystkie rodzaje spółek będą generować koszty. Jak będą one wysokie w szczególności zależy od jej rodzaju i ilości udziałowców/wspólników.

Zadzwoń teraz