Minimalne kapitały do założenia spolek

Kapitał zakładowy to inaczej wkład wszystkich właścicieli przedsiębiorstwa, którzy wnieśli środki pieniężne podczas zakładania działalności gospodarczej. Wysokość kapitału zależna jest od formy organizacyjno-prawnej, a jego wysokość nie jest stała, ponieważ może ulec zmianie w trakcie rozwoju firmy. Stała i regulowana przepisami prawa jest natomiast jego minimalna wartość.

Minimalne kapitały do założenia spolek to w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kwota 5 tysięcy złotych, a w przypadku spółki komandytowo akcyjnej co najmniej 50 tysięcy złotych. Największą minimalną kwotę, jaką wnieść muszą wspólnicy wymaga spółka akcyjna, ponieważ aż 100 tysięcy złotych.

Kapitał zakładowy to element konstrukcyjny spółek kapitałowych, a więc obligatoryjnie muszą go wnieść przedsiębiorcy przy rejestracji podmiotu gospodarczego.

Jeżeli planujesz otworzyć własną działalność gospodarczą i nie wiesz jaką wysokość kapitału zakładowego będziesz musiał pokryć to w takiej sytuacji zapraszamy do kontaktu, a służymy profesjonalną poradą prawną.