Prosta Spólka Akcyjna opodatkowanie

Spis treści:
1. Prosta Spółka Akcyjna – opodatkowanie CIT
2. Prosta Spółka Akcyjna – opodatkowanie VAT
3. Prosta Spółka Akcyjna – opodatkowanie akcjonariusza
4. Prosta Spółka Akcyjna – opodatkowania PCC

Z racji tego, iż Prosta Spółka Akcyjna to stosunkowo nowa forma prowadzenia własnej działalności w Polsce, jeszcze dla wielu jednostek może być owiana tajemnicą. Na naszym blogu znajdą Państwo wiele bardzo ciekawych artykułów odnośnie tego, jak w praktyce funkcjonuje tzw. PSA np.:

PROSTA SPÓŁKA AKCYJNA REJESTRACJA ONLINE
PROSTA SPÓŁKA AKCYJNA REJESTRACJA
PRZEKSZTAŁCENIE SPÓŁKI Z O.O. W PROSTĄ SPÓŁKĘ AKCYJNĄ
JAK ZAREJESTROWAĆ PROSTĄ SPÓŁKĘ AKCYJNĄ?

My jednak w dzisiejszym artykule pragniemy skupić się bardziej na kwestii opodatkowania Prostej Spółki Akcyjnej, ponieważ podatki to z całą pewnością zagadnienie, które opanować musi każdy, kto planuje prowadzenie własnej firmy.

1. Prosta Spółka Akcyjna – opodatkowanie CIT

Z racji tego, iż Proste Spółki Akcyjne są osobami prawnymi, podlegają pod opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych, znanym wszystkim jako CIT. Na obecną chwilę stawka podatku CIT kształtuje się na poziomie 19%. Prócz tego osoby decydujące się na założenie PSA muszą być świadome tzw. podwójnego opodatkowania, które wiążę się z tym, że podatek nalicza się dwukrotnie, czyli na poziomie spółki, a następnie w trakcie wypłaty zysku dla akcjonariuszy.
Jeśli zostanie spełniony warunek o kryterium przychodowym (nie przekroczy 2 mln euro), możliwe jest rozliczanie spółki stawką 9% podatku dochodowego. Forma ta daje również możliwość korzystania z tzw. estońskiego CIT-u oraz różnego rodzaju ulg opracowanych dla podatników.

2. Prosta Spółka Akcyjna – opodatkowanie VAT

Prosta Spółka Akcyjna nie jest wyjątkiem w porównaniu do innych form prowadzenia działalności, więc może również posiadać status podatnika VAT. Decyzję w tym zakresie można podjąć już na etapie przeprowadzania rejestracji, a mianowicie zdecydować o byciu podatnikiem VAT, bądź skorzystaniu ze zwolnienia podmiotowego. Wiąże się to z tym, iż nie przekraczając limitu kwotowego warunkującego zwolnienie, na przedsiębiorcy nie będzie ciążył obowiązek rejestracji VAT. Powyższe przepisy mają zastosowanie wyłącznie wtedy, gdy działalność nie podlega podatkowi VAT już od momentu dokonania pierwszej sprzedaży.

3. Prosta Spółka Akcyjna – opodatkowanie akcjonariusza

Już w pierwszym podpunkcie wspominaliśmy o tym, iż Prosta Spółka Akcyjna podlega podwójnemu opodatkowaniu. Jednak co ważne – przychody akcjonariuszy należy kwalifikować w zależności od ich statusu. W sytuacji, kiedy akcjonariusz posiada status podatnika CIT, przychód kwalifikuje się jako zyski kapitałowe. Z kolei jeśli jest podatnikiem PIT – przychód będzie zaliczany do kapitałów pieniężnych. Przychód pojawia się również wtedy, gdy akcjonariusz wniesie do spółki wkład niepieniężny, ale pod inną postacią niż przedsiębiorstwo lub jego część.

4. Prosta Spółka Akcyjna – opodatkowania PCC

Zgodnie z przepisami, które obecnie obowiązują w polskim prawie jeśli chodzi o umowę Prostej Spółki Akcyjnej, to ani jej zawarcie, ani zmiana, ani nawet przekształcenie działalności w PSA nie nakładają na przedsiębiorcę obowiązku rozliczenia się z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych.

opodatkowanie prostej spółki akcyjnej

Powiązane posty
Jaką spółkę najlepiej założyć?
Jaką spółkę najlepiej założyć?

Podmiot gospodarczy, który myśli o założeniu własnej firmy musi odpowiedzieć sobie na pytanie „ jaką spółkę najlepiej założyć ? ”. Przejdź do wpisu

Czy warto założyć spółkę z oo
Czy warto założyć spółkę z oo

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z form przedsiębiorstw. Jednak pada pytanie "czy warto założyć spółkę z oo?" Posiada ona Przejdź do wpisu

Elektroniczna rejestracja spółki z oo
Elektroniczna rejestracja spółki z oo

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest coraz częściej otwierana na polskim rynku. Wielu przedsiębiorców się na nią decyduję, ponieważ może być Przejdź do wpisu

Jak długo trwa założenie firmy?
Jak długo trwa założenie firmy?

Zakładanie spółek z o.o nie musi się wiązać z papierkową robotą, z wypełnianiem wniosków długimi godzinami. A jak jest naprawdę? Przejdź do wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamów rozmowę
Oddzwonimy!
Zamów rozmowę z naszym konsultantem
Nasz konsultant skontaktuje się najszybciej jak to możliwe