Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – kapitał

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością od wielu lat jest liderem jeżeli chodzi o ilość prowadzonych pod sobą przedsięwzięć. Dlaczego to właśnie na założenie spółki z o.o. decyduje się tak ogromna ilość przedsiębiorców? Odpowiedź jest bardzo prosta: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – kapitał.

kapitał zakładowy w spółce z o.o.
Ile wynosi kapitał zakładowy w spółce z o.o.?

Kapitał zakładowy spółki z o.o.
Wkłady na kapitał zakładowy spółki z o.o.
Zmiana wysokości kapitału zakładowego

Kapitał zakładowy spółki z o.o.

 

Spółka z o.o. jest spółką kapitałowa w związku z czym podczas jej funkcjonowania najważniejszą rolę odgrywa kapitał, a nie jak np. w spółkach osobowych osobiste cechy wspólników oraz ich trwały skład.

Największą zaletą spółki kapitałowej jest fakt, że wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania przez nią zaciągane. Dzięki temu ich prywatny majątek jest w pełni bezpieczny.
Kapitał zakładowy spółki z o.o. wynosi zaledwie 5 tysięcy złotych. To suma niemal symboliczna w porównaniu ze spółką akcyjną gdzie wkłady te nie mogą być niższe niż 100 tysięcy złotych.

Wkłady na kapitał zakładowy spółki z o.o.

 

Do założenia spółki kapitałowej w tym również spółki z o.o. wymagane jest wniesienie wkładów na pokrycie kapitału zakładowego. Dla spółki z o.o. to zaledwie 5 tysięcy złotych. Wartość kapitału równa się sumie nominalnej wartości wszystkich udziałów, z kolei wartość jednego udziału nie może być niższa niż 50 zł. Wkłady mogą zostać wniesione w formie aportu lub pieniędzy (gotówką lub przelewem). Aportem może być natomiast rzecz ruchoma, nieruchomość, prawa rzeczowe lub obligacyjne. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – kapitał musi mieć zgromadzony jeszcze przed rozpoczęciem procedury rejestracji.

Wkładu na kapitał zakładowy spółki z o.o.

Zmiana wysokości kapitału zakładowego

 

Zarówno podwyższenie kapitału zakładowego, jak i jego obniżenie wymaga uchwały wspólników oraz wprowadzenia zmian w umowie podmiotu, która z kolei pociąga za sobą obowiązek aktualizowania danych w rejestrze przedsiębiorców. Najczęstszym powodem podwyższania jest chęć zwiększenia zdolności kredytowej lub dofinansowanie spółki. Obniżenie natomiast najczęściej spowodowane jest koniecznością dostosowanie wysokości kapitału do rzeczywistej wartości wniesionych wartości niepieniężnych. Dokonuje się go również w sytuacji kiedy kapitał określony w umowie okaże się za wysoki w stosunku do prowadzonej działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×
Zamów rozmowę | 30 sek
Oddzwonimy w 30 sek
Call Now Button