rejestracja spółki z oo Warszawa 2023
Otwarcie własnej firmy to zupełnie inny wymiar pracy zawodowej. Porzucenie pracy na etat, po to aby skupić się na rozwoju działalności niesie za sobą wiele korzyści, ale również i ryzyko. Warto więc skupić się na tym aby rozsądnie założyć firmę, w sposób najbardziej korzystny i bezpieczny.
Dowiedź się więcej:
Wybór formy prawnej
Przygotowanie do założenia spółki
Rejestracja spółki z oo Warszawa 2023
Formalności po rejestracji spółki
Wybór formy prawnej
Zanim podejmie się próbę założenia firmy, należy zastanowić się jaką formę prawną wybrać. Kodeks spółek handlowych daje przedsiębiorcom wiele możliwości do wyboru. To, na co najczęściej się decydują to spółka z o.o.. Wydaje się ona być najbardziej bezpieczną i dostosowaną do potrzeb firmy w pierwszych latach jej funkcjonowania. Jest ona odpowiedzią na ich potrzeby – umożliwia szybkie podjęcie działalności, bez dużego nakładu środków finansowych. Obowiązkowe opłaty są stosunkowo nieduże, podobnie jak kapitał zakładowy. Jeśli chodzi natomiast o czas – spółkę z o.o. można założyć w 24 godziny.
Przygotowanie do założenia spółki
Przygotowanie do założenia spółki z o.o. to przede wszystkim podjęcie szeregu decyzji. Po pierwsze wybór formy jaką ma mieć umowa, a co za tym idzie systemu do rejestracji. Jeśli umowa będzie w formie aktu notarialnego, konieczne jest sporządzenie treści oraz zorganizowanie spotkania w kancelarii notarialnej. Dalsze przygotowanie to wybór kodów PKD, ustalenie szczegółów związanych z powoływaniem organów, funkcjonowaniem podmiotu, reprezentacją oraz podziałem udziałów. Ostatnią obowiązkową czynnością jest zakup i aktywacja podmiotu kwalifikowanego, niezbędnego do podpisania dokumentów i wniosku rejestracyjnego.
Rejestracja spółki z oo Warszawa 2023
Rejestracji podmiotu dokonuje się w systemie online, w którym należy założyć konto. W zależności od formy umowy jest to system PRS lub S24. Sporządzanie dokumentów rejestracyjnych odbywa się poprzez wypełnienie elektronicznych formularzy, na bazie których generuje się pliki, które wystarczy podpisać i przesłać do eKRS.
Wspólnicy mogą samodzielnie dopełnić wszystkich formalności lub skorzystać z pomocy doradcy. Zakres pomocy może obejmować doradztwo lub przeprowadzenie procedury od a-z w imieniu przedsiębiorców.
Formalności po rejestracji spółki
Po otrzymaniu odpowiedz zwrotnej i uzyskaniu wpisu do KRS należy jeszcze wypełnić i złożyć wniosek uzupełniających NIP-8 oraz zarejestrować spółkę w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. Oprócz tego, należy zgłosić spółkę do VAT, jeśli ma być czynnym płatnikiem tego podatku.