W prawie polskim wyróżnia się spółki cywilne i spółki handlowe. Spółki cywilne to jak sama nazwa mówi, regulowane są według Kodeksu Cywilnego, natomiast spółki handlowe według Kodeksu Spółek Handlowych.
Pierwszy rodzaj charakteryzuje się tym, iż w czasie zakładania wspólnicy spisują umowę, po której to właśnie oni stają się przedsiębiorcami, a nie spółka. Ważnym elementem jest fakt, iż forma ta nie posiada osobowości prawnej ani zdolności prawnej. Przeciwny stosunek jest w przypadku spółek handlowych, w których istnieje podział na spółki osobowe oraz spółki kapitałowe. Spółki osobowe, czyli np. spółki jawne, sp. partnerskie, sp. komandytowe, sp. komandytowo-akcyjne mają możliwość dysponowania swoją zdolnością prawną, jednakże nie posiadają osobowości prawnej.
Skupiając się na spółkach kapitałowych, tj. spółki z o.o. oraz spółki akcyjne można zauważyć, iż obdarzone są wszystkim – zarówno osobowością prawną jak i zdolnością prawną. To właśnie dzięki tej możliwości wspólnicy sp. z o.o. nie odpowiadają za zobowiązana wobec wierzycieli swoim majątkiem osobistym.
Jeżeli chcesz otworzyć własną działalność, ale nie wiesz jak się do tego zabrać,to zapraszamy do kontaktu. Chętnie udzielimy odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.