Utworzenie spółki komandytowej

Spółką komandytową nazywamy spółkę osobową, która zakładana jest przez co najmniej dwie osoby fizyczne lub prawne, z których jedna będzie komandytariuszem, a druga komplementariuszem.

Utworzenie spółki komandytowej to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy mają koncepcję na firmę, ale nie posiadają niezbędnego kapitału. W spółce komandytowej są oni komplementariuszami. Do ich obowiązków należy odpowiedzialność za spółkę (również majątkiem prywatnym), przewodzenie jej i reprezentacja. Komandytariusze, aby wejść do spółki muszą wnieść wkład (wartość majątkową) oraz sumę komandytową (wartość nominalną, którą komandytariusz odpowiedzialny jest wobec wierzycieli). Za porozumieniem stron może również reprezentować sprawy spółki jako pełnomocnik lub prokurent.

Jak założyć spółkę komandytową?

Kodeks spółek handlowych jasno określa jak utworzenie spółki komandytowej powinno wyglądać. W pierwszej kolejności należy spisać umowę spółki w formie aktu notarialnego.

Składają się na nią:

– firma i siedziba spółki,
– przedmiot działalności,
– okres trwania (jeśli jest ustalony),
– wkłady wspólników i ich wartość,
– wartość sumy komandytowej.

Przed zawarciem umowy obowiązkowo tworzy się firmę spółki. W jej nazwie musi znaleźć się nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy oraz dopisek „spółka komandytowa”.
Następnie rejestruje się firmę w wydziale sądu administracyjnego. Wniosek składamy osobiście lub elektronicznie. Wypełniamy wnioski i dołączamy niezbędne dokumenty (m.in. umowę spółki).

Jeśli chcesz stać się przedsiębiorcą i założyć spółkę komandytową możesz liczyć na naszą pomoc. Zachęcamy do kontaktu z naszymi konsultantami.

Powiązane posty
Jaką spółkę najlepiej założyć?
Jaką spółkę najlepiej założyć?

Podmiot gospodarczy, który myśli o założeniu własnej firmy musi odpowiedzieć sobie na pytanie „ jaką spółkę najlepiej założyć ? ”. Przejdź do wpisu

Czy warto założyć spółkę z oo
Czy warto założyć spółkę z oo

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z form przedsiębiorstw. Jednak pada pytanie "czy warto założyć spółkę z oo?" Posiada ona Przejdź do wpisu

Elektroniczna rejestracja spółki z oo
Elektroniczna rejestracja spółki z oo

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest coraz częściej otwierana na polskim rynku. Wielu przedsiębiorców się na nią decyduję, ponieważ może być Przejdź do wpisu

Jak długo trwa założenie firmy?
Jak długo trwa założenie firmy?

Zakładanie spółek z o.o nie musi się wiązać z papierkową robotą, z wypełnianiem wniosków długimi godzinami. A jak jest naprawdę? Przejdź do wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamów rozmowę
Oddzwonimy!
Zamów rozmowę z naszym konsultantem
Nasz konsultant skontaktuje się najszybciej jak to możliwe