W jaki sposób założyć spółkę z oo?

Jeżeli zastanawiasz się w jaki sposób założyć spółkę z oo, powinieneś wiedzieć, iż spółka z o.o. jest najpopularniejszą i najchętniej wybieraną spółką przez polskich przedsiębiorców. Ma wiele plusów:
– może być jednoosobowa,
– odpowiedzialność wspólników jest ograniczona,
– do założenia potrzebny jest niewielki kapitał zakładowy.

W takim razie zastanówmy się nad tym, w jaki sposób założyć spółkę z o.o.?
Występują dwie możliwość rejestracji spółki: w sposób tradycyjny oraz w trybie online.
Dla osób, którym zależy na czasie rejestracja spółki przez Internet jest doskonałą, szybką i wygodną formą założenia działalności. Odbywa się w trybie S24, czyli założenie spółki trwa 24 godziny.

Takie rozwiązanie polega na:
– wejściu na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości,
– kliknięciu w zakładkę “rejestracja spółki z o.o. w 24h“, gdzie zakładamy konto teleinformatyczne (należy wpisać dane, o które poprosi nas system, po czym sam wygeneruje dokumenty niezbędne do założenia spółki, a więc m.in. umowę spółki, listę wspólników),
– następnie należy zaopatrzyć dokumenty w podpis elektroniczny.

Poprzez rejestrację online nie możemy skorzystać z procedury jednego okienka tzn. wspólnicy będą musieli samodzielnie udać się do Urzędu Skarbowego w celu nadania numeru NIP, Urzędu Statystycznego po nadanie numeru REGON oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a następnie po otrzymaniu numerów zgłosić się do KRS-u.

Rejestracja spółki w sposób tradycyjny, na początku wymaga sporządzenia umowy spółki (w formie aktu notarialnego), następnie niezbędne jest wniesienie kapitału zakładowego oraz powołanie organów, do których zaliczamy:
– zarząd,
– zgromadzenie wspólników,
– radę nadzorczą.

Po dokonaniu tych czynności należy udać się do KRS-u w celu uzyskania przez spółkę osobowości prawnej. Po dokonaniu wpisu do KRS dane przekazywane są za pośrednictwem systemu teleinformatycznego do Centralnego Rejestru Podmiotów, Krajowej Ewidencji Podatników i Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej, dzięki temu otrzymujemy numer NIP i REGON.