Założenie spółki z o.o. a nowy ład

W obliczu zmian, jakie wkrótce wejdą w życie na mocy Nowego Polskiego Ładu, przedsiębiorcy planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej od 2022 roku, na nowo muszą rozważyć w jakiej formie prawnej będą prowadzić biznes. Wiele zmieni się dla spółek komandytowych i jednoosobowych działalności gospodarczych. A co ze spółka z ograniczoną odpowiedzialnością? Jak wygląda kwestia założenie spółki z o.o. a Nowy Ład?

Najbardziej dotkliwą kwestią będzie nałożenie składki zdrowotnej w wysokości 9% na członków zarządu z powołania. Zmiana będzie dotyczyć większości firm prowadzonych w tej formie, ponieważ w przypadku małych i średniej wielkości firm członkowie zarządu zazwyczaj działają właśnie na mocy powołania.

Jeśli jednak we właściwy sposób zastosuje się przepisy art. 176 kodeksu spółek handlowych będzie można ominąć obowiązek odprowadzania składki. Na korzyść właścicieli spółek z o.o. działa fakt, że jeśli zostaną zobowiązani do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, będzie im wypłacane wynagrodzenie niepodlegające oskładkowaniu.

Jeśli odpowiednio wykorzysta się obowiązujące przepisy to nadal bardzo korzystne będzie założenie spółki z o.o. a Nowy Ład i jego skutki będą mniej dotkliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.