Opłata za zmiany w KRS

Treść umowy, która podczas prowadzenia działalności ma ulec zmianie, musi być najpierw zgłoszona do Krajowego Rejestru Sądowego. Zgodnie z treścią umowy przepisy nakazują wszystkie istotne modyfikacje poprzedzić sporządzeniem uchwały przez wspólników, która następnie ma zostać przekazana w ręce urzędów państwowych w celu rozpatrzenia i wydania decyzji.

Bez względu czy zmiana dotyczy samej umowy, przedmiotu działalności, czy może adresu, jeżeli nowelizacja niesie za sobą skutek, w wyniku którego treść statutu ulega przekształceniu musi zostać przeprowadzona w prawidłowy i narzucony prawnie sposób.

Procedura przeprowadzona może być samodzielnie lub z pomocą podmiotów zewnętrznych, które oprócz rejestracji spółek zajmują się również kompleksowym wprowadzaniem zmian do rejestrów.

Od tego, ile wynosi opłata za zmiany w KRS zależy w jakiej ewidencji jednostka gospodarcza posiada wpis oraz jakim sposobem modyfikacja zostanie przekazana – tradycyjnie czy elektronicznie. Jeżeli przekształcenie treści umowy lub przedmiotu działalności wprowadzane jest przez np. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością za pomocą gotowego wzorca formularza udostępnionego w systemie teleinformatycznym, to właściciel przedsiębiorstwa zapłaci 200 złotych, natomiast tradycyjnym sposobem 250 złotych. Jak więc widać, istnieją pewne kwestie wpływające na wysokość opłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *