Numery uzyskane podczas rejestracji spółki z o.o

Po przeprowadzeniu procesu rejestracji spółki, powinna ona posiadać numer KRS, NIP i REGON. Są do oznaczenia, które dają  spółce prawo do funkcjonowania w obrocie gospodarczym oraz umożliwiają kontrahentom i instytucjom administracji państwowej jej identyfikację.

Dowiedź się więcej:

1. Jak uzyskać numer KRS dla spółki
2. Jak uzyskać numer NIP dla spółki
3. Jak uzyskać numer REGON dla spółki

Wyjaśniamy jak na przestrzeni lat zmieniało się ubieganie o NIP, REGON i KRS, jakie formalności muszą zostać dopełnione aby otrzymać numery identyfikacyjne dla spółki.

Jak zgłosić spółkę do NIP, REGON,KRS

Zakładanie spółki wymaga przejścia wielu etapów. Numery uzyskane podczas rejestracji spółki z o.o to NIP, REGON a także numer KRS.

Wpis spółki do KRS

Procedura rejestracji spółki z o.o. może odbywać się na dwa sposoby, za pośrednictwem systemu PRS lub S24. Prawidłowo prowadzona, gwarantuje uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców i nadanie spółce numer KRS.

Aby spółka uzyskała wpis do KRS, konieczne jest złożenie wniosku. Jeszcze do niedawna dokument ten mógł zostać sporządzony i złożony w formie papierowej. Aktualnie jednak, w związku z uruchomianiem systemu eKRS, numer KRS dla spółki wydawany jest wyłącznie po złożeniu wniosku online.

 

 

Jeśli spółka posiada umowę sporządzoną w formie aktu notarialnego, wniosek należy złożyć w PRS, jeśli umowę opracowano w S24, wniosek o wpis również składa się za pośrednictwem S24.

Wszystkie formularze wypełnia się elektronicznie, a system sam generuje, na ich podstawie, całą potrzebną dokumentację. Przygotowane dokumenty podpisuje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, i wysyła do sądu.

Założenie spółki
Pomoc w zgłoszeniu spółki do KRS

NIP dla spółki z o.o.

NIP jest Numerem Identyfikacji Podatkowej. Składa się z dziesięciocyfrowego kodu, służącego do ustalania tożsamości podatników w Polsce. Nadawany jest przez naczelnika Urzędu Skarbowego, osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Należy posługiwać się nim przy sprawach związanych z zobowiązaniami podatkowymi oraz należnościami niepodatkowymi.

Jeszcze do niedawna Uzyskanie NIP-u wymagało, zgłoszenia się do Urzędu Skarbowego, w celu złożenia wniosku o jego nadanie. Dziś numer ten wydawany jest automatycznie, na podstawie wniosku o wpis spółki do KRS. Nie ma konieczności sporządzania żadnych dodatkowych wniosków o wydanie NIPu.

Warto jednak pamiętać, że po rejestracji wpisu konieczne jest złożenie zgłoszenia identyfikacyjnego w zakresie danych uzupełniających Krajowego Rejestru Sądowego – NIP-8.

REGON dla spółki z o.o.

Rejestr Gospodarki Narodowej jest rejestrem nadającym numer identyfikacji REGON. Zostaje on dany osobom prowadzącym działalność gospodarczą, za darmo. Składa się z dziewięciocyfrowego kodu. Pierwsze osiem cyfr to liczby porządkowe, natomiast ostatnia to liczba kontrolna.

Podobnie jak numer NIP, aktualnie REGON wydawany jest automatycznie na podstawie wniosku o wpis spółki do KRS.

 

 

Inne, ciekawe wpisy:

 

 

Call Now Button