Numery uzyskane podczas rejestracji spółki z o.o

Po przeprowadzeniu procesu rejestracji spółki, powinna ona posiadać numer KRS, NIP i REGON. Są do oznaczenia, które dają  spółce prawo do funkcjonowania w obrocie gospodarczym oraz umożliwiają kontrahentom i instytucjom administracji państwowej jej identyfikację.

Dowiedź się więcej:

1. Jak uzyskać numer KRS dla spółki
2. Jak uzyskać numer NIP dla spółki
3. Jak uzyskać numer REGON dla spółki

Wyjaśniamy jak na przestrzeni lat zmieniało się ubieganie o NIP, REGON i KRS, jakie formalności muszą zostać dopełnione aby otrzymać numery identyfikacyjne dla spółki.

Jak zgłosić spółkę do NIP, REGON,KRS

Zakładanie spółki wymaga przejścia wielu etapów. Numery uzyskane podczas rejestracji spółki z o.o to NIP, REGON a także numer KRS.

Wpis spółki do KRS

Procedura rejestracji spółki z o.o. może odbywać się na dwa sposoby, za pośrednictwem systemu PRS lub S24. Prawidłowo prowadzona, gwarantuje uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców i nadanie spółce numer KRS.

Aby spółka uzyskała wpis do KRS, konieczne jest złożenie wniosku. Jeszcze do niedawna dokument ten mógł zostać sporządzony i złożony w formie papierowej. Aktualnie jednak, w związku z uruchomianiem systemu eKRS, numer KRS dla spółki wydawany jest wyłącznie po złożeniu wniosku online.

 

 

Jeśli spółka posiada umowę sporządzoną w formie aktu notarialnego, wniosek należy złożyć w PRS, jeśli umowę opracowano w S24, wniosek o wpis również składa się za pośrednictwem S24.

Wszystkie formularze wypełnia się elektronicznie, a system sam generuje, na ich podstawie, całą potrzebną dokumentację. Przygotowane dokumenty podpisuje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, i wysyła do sądu.

Założenie spółki
Pomoc w zgłoszeniu spółki do KRS

NIP dla spółki z o.o.

NIP jest Numerem Identyfikacji Podatkowej. Składa się z dziesięciocyfrowego kodu, służącego do ustalania tożsamości podatników w Polsce. Nadawany jest przez naczelnika Urzędu Skarbowego, osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Należy posługiwać się nim przy sprawach związanych z zobowiązaniami podatkowymi oraz należnościami niepodatkowymi.

Jeszcze do niedawna Uzyskanie NIP-u wymagało, zgłoszenia się do Urzędu Skarbowego, w celu złożenia wniosku o jego nadanie. Dziś numer ten wydawany jest automatycznie, na podstawie wniosku o wpis spółki do KRS. Nie ma konieczności sporządzania żadnych dodatkowych wniosków o wydanie NIPu.

Warto jednak pamiętać, że po rejestracji wpisu konieczne jest złożenie zgłoszenia identyfikacyjnego w zakresie danych uzupełniających Krajowego Rejestru Sądowego – NIP-8.

REGON dla spółki z o.o.

Rejestr Gospodarki Narodowej jest rejestrem nadającym numer identyfikacji REGON. Zostaje on dany osobom prowadzącym działalność gospodarczą, za darmo. Składa się z dziewięciocyfrowego kodu. Pierwsze osiem cyfr to liczby porządkowe, natomiast ostatnia to liczba kontrolna.

Podobnie jak numer NIP, aktualnie REGON wydawany jest automatycznie na podstawie wniosku o wpis spółki do KRS.

 

 

Inne, ciekawe wpisy:

 

 

Powiązane posty
Jaką spółkę najlepiej założyć?
Jaką spółkę najlepiej założyć?

Podmiot gospodarczy, który myśli o założeniu własnej firmy musi odpowiedzieć sobie na pytanie „ jaką spółkę najlepiej założyć ? ”. Przejdź do wpisu

Czy warto założyć spółkę z oo
Czy warto założyć spółkę z oo

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z form przedsiębiorstw. Jednak pada pytanie "czy warto założyć spółkę z oo?" Posiada ona Przejdź do wpisu

Elektroniczna rejestracja spółki z oo
Elektroniczna rejestracja spółki z oo

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest coraz częściej otwierana na polskim rynku. Wielu przedsiębiorców się na nią decyduję, ponieważ może być Przejdź do wpisu

Jak długo trwa założenie firmy?
Jak długo trwa założenie firmy?

Zakładanie spółek z o.o nie musi się wiązać z papierkową robotą, z wypełnianiem wniosków długimi godzinami. A jak jest naprawdę? Przejdź do wpisu

Zamów rozmowę
Oddzwonimy!
Zamów rozmowę z naszym konsultantem
Nasz konsultant skontaktuje się najszybciej jak to możliwe